Masz auto z instalacją gazową? Sprawdź, czy używasz jej właściwie!

Nie jest tajemnicą, że instalacja gazowa pozwala obniżać wydatki przeznaczone na paliwo i to nawet o połowę, przy założeniu, że korzystamy z niej w prawidłowy sposób. O co dokładnie chodzi? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Podstawa to dobra instalacja

Zanim zaczniemy mówić o samej eksploatacji samochodu z instalacją gazową, nie możemy pominąć najważniejszego aspektu, jakim jest sama instalacja gazowa. Jeżeli decydujemy się na jej montaż w naszym samochodzie, pamiętajmy o tym, aby wybierać dobrej klasy podzespoły, które zamontowane zostaną przez profesjonalistów znających się na swoim fachu. Tylko takie podeście gwarantuje nam zwrot inwestycji. Skoro podstawową kwestię mamy już wyjaśnioną czas przejść do omówienia kilku podstawowych zasad, których przestrzeganie pozwoli nam zoptymalizować korzystanie z instalacji gazowej w naszym samochodzie.

Zasada 1: Sprawny samochód

Choć ta rada może się komuś wydawać bardzo banalna, to niestety problem niesprawnych aut, poruszających się po polskich drogach wciąż jest ogromnym. Trzeba sobie zdawać sprawę, że nowoczesna instalacja gazowa dobrze pracuje z silnikiem samochodowym, tylko wówczas kiedy ten jest w dobrej kondycji. Co to oznacza? Przede wszystkim sprawny układ zapłonowy oraz układ chłodzenia. W tym miejscu należy również wspomnieć o tym, że niesprawna sonda lambda czy też inne niesprawne czujniki, które montowane są w nowoczesnych silnikach, mogą powodować poważne problemy z eksploatacją instalacji gazowej, skutkującymi m. in. większym niż to konieczne, zużyciem gazu.

Zasada 2: Regularne przeglądy

Instalacja gazowa wymaga regularnych przeglądów — te nie są jednak na szczęście ani drogie, ani szczególnie czasochłonne. Tego typu przeglądy pozwalają na skontrolowanie wszystkich elementów układu oraz tego, czy jest on poprawnie zestrojony. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, problemy można zazwyczaj łatwo wyeliminować, tak by móc cieszyć się ekonomiczną jazdą.

UWAGA!
Przeglądy wykonuj tylko w warsztatach, które dysponują odpowiednim oprogramowaniem diagnostycznym oraz możliwościami serwisowymi. Najlepszym wyborem jest korzystanie z autoryzowanych serwisów (ASO).

Zasada 3: Tankuj dobrej jakości gaz oraz nie zapominaj o benzynie

Istnieje mylne przekonanie, że skoro instalację gazową montujemy przede wszystkim z myślą o oszczędzaniu, to z tym samym założeniem powinno się podchodzić do tankowania paliwa. Niestety nic bardziej mylnego – z oszczędnościami nie można bowiem przesadzać. Decydując się na tankowanie podejrzanie taniego paliwa ze stacji, której reputacja pozostawia wiele do życzenia, narażamy się na uszkodzenie silnika, a co za tym idzie na spore koszty jego ewentualnej naprawy. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach tani gaz powoduje, że spalamy go więcej, przy jednoczesnym pogorszeniu osiągów – czy oszczędność na paliwie ma więc w takiej sytuacji sens? Nieszczególnie…

Kolejna ważna kwestia to tankowanie benzyny – nigdy nie dopuszczajmy do sytuacji, kiedy w baku znajduje się wyłącznie „rezerwa”. Takie zachowanie grozi nie tylko zatarciem pompy paliwa, ale także nie służy układowi zasilania. Nie można również zapominać o skraplającej się na ściankach pustego zbiornika wodzie, która mieszając się z paliwem, powoduje korozję układu zasilania. Biorąc to pod uwagę, unikajmy jeżdżenia na rezerwie, a także w miarę możliwości tankujmy lepszej jakości paliwo (paliwo premium). Tego typu rozwiązanie jest rekomendowane głównie ze względu na fakt, iż w przypadku instalacji gazowych paliwo w baku pozostaje zdecydowanie dłużej (paliwa premium dłużej zachowują właściwe parametry).

Jak widać, sam montaż instalacji gazowej nie wystarczy do tego, aby jazda samochodem stała się od razu ekonomiczna, niezwykle ważnym aspektem jest bowiem kompleksowe podejście do tematu, zapewniające prawidłową i w konsekwencji tanią eksploatację instalacji.

Przeczytaj również

1 thought on “Masz auto z instalacją gazową? Sprawdź, czy używasz jej właściwie!

  1. Bez wątpienia instalacja, która wymaga więcej troski niż benzyna, przecież gaz może się ulatniać bezobjawowo.

Comments are closed.