Ogrzewanie domu jednorodzinnego – jaką metodę wybrać?
Jesienią i zimą każdy budynek, który na co dzień nie ma stałego dostępu do ogrzewania miejskiego, wymaga zastosowania niezależnego źródła ciepła. Jeśli aktualnie stoisz przed wyborem metody ogrzewania w swoim domu, powinieneś wiedzieć kilka istotnych kwestii o każdej z nich. Poznaj kilka sposobów na ogrzewanie budynku i zobacz, który z nich jest najlepszym wyjściem w przypadku Twojej posesji.
Tradycyjne paliwa do ogrzewania – czy to dobry pomysł?
Ogrzewanie budynku wymaga zaplanowania całej instalacji oraz wyboru paliwa już na etapie budowy. Jedną z najbardziej popularnych opcji są od lat kotły zasilane węglem kamiennym, które niestety wymagają systematycznego dokładanie do pieca. Czasem odbywa się to nawet co kilka godzin, co bywa dość kłopotliwe dla domowników. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem są więc piece na ekogroszek workowany, który jest niczym innym jak specjalnie wyselekcjonowanym węglem, jednak w nieco mniejszym rozmiarze.
Dlaczego ekogroszek workowany jest warty uwagi? Bo jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekologicznym, niż sam węgiel, gdyż zawiera mniej siarki, a do tego umożliwia o wiele efektywniejsze pozyskiwanie ciepła. Dodatkowo kotły na ekogroszek workowany w przeciwieństwie do tych na węgiel występują w wersji z podajnikiem, czyli same uzupełniają paliwo, bez ingerencji człowieka. Są uważane za wydajniejsze, dzięki czemu można wprowadzić do budżetu zauważalne oszczędności przy identycznych efektach. Dzięki automatyzacji domownicy nie muszą tak często udawać się do kotłowni, a do tego zapakowane worki umożliwiają utrzymanie czystości w pomieszczeniu i są wygodne w transporcie, co dla wielu osób jest niepodważalnymi zaletami.
Jako formę ogrzewania można wybrać także kominek na drewno, który jest stosowany nie tylko ze względów praktycznych, ale często również estetycznych. Oprócz klasycznego fajnym pomysłem jest taki wzbogacony o płaszcz wodny, czyli instalację prowadzącą podgrzaną podczas spalania wodę do grzejników. Swój dom można ogrzewać także pelletem, czyli wysokokalorycznym granulatem powstałym z trocin i wiórów, który charakteryzuje się sporą sprawnością oraz tym, że ze względu na swoją formę jest zdecydowanie łatwiejszy do transportowania.
Ekologiczne sposoby na ogrzanie budynku
Poza klasycznymi sposobami na ogrzewanie domu warto pochylić się także nad nowoczesnymi metodami – szczególnie, gdy mieszkamy w obszarze, który nakazuje zakaz spalania węgla, czy korzystania z ekogroszku. Jednym z pomysłów jest korzystanie z pieca zasilanego gazem, które są całkowicie bezobsługowe.
Innym sposobem na skuteczne i proekologiczne ogrzewanie są pompy ciepła oraz jednostki wentylacyjne z funkcją grzania. Chociaż są one zasilane prądem, co pozornie może wydawać się dość drogim rozwiązaniem, to zalety takie jak możliwość zdalnego sterowania i brak konieczności budowy kotłowni, czy montażu grzejników, wydają się być dobrymi argumentami przemawiającymi za ich wyborem. Jeśli dodatkowo skusimy się na montaż fotowoltaiki i zaczniemy produkować energię, nie tylko skutecznie zmniejszymy koszty, ale będziemy mogli być dumni z tego, że nie niszczymy środowiska.