Tabliczki znamionowe i tablice ostrzegawcze tylko z trwałych materiałów

Tabliczka znamionowa jest swego rodzaju metryką samochodu, pompy, silnika lub innej maszyny. Zawiera podstawowe informacje na temat danego urządzenia. Dzięki niej, możliwa jest jego identyfikacja, dowiemy się z niej także, jak je obsługiwać i naprawiać. Materiały, z których jest wykonana tabliczka muszą być trwałe, aby po latach użytkowania opis był czytelny. Te same zasady dotyczą produkcji tablic BHP, oraz oznakowań  energetycznych. 

1. Czym są tabliczki znamionowe i tablice bhp?

3. Jak powinna wyglądać tabliczka znamionowa?

3. Tablice BHP i energetyczne

Czym są tabliczki znamionowe i tablice bhp?

Tabliczka znamionowa jest niewielkich rozmiarów blaszką, przytwierdzoną na stałe do maszyny lub pojazdu. Umieszcza się ją na wszelkiego typu samochodach, pompach, silnikach, dźwigach i wózkach widłowych. Musi być wykonana z bardzo trwałych materiałów, odpornych na ścieranie. Dobrej jakości tabliczki znamionowe, są pokrywane warstwą szkliwa  o biologicznej twardości szafiru. Istnieje wiele technik grawerowania tabliczek i zabezpieczania ich przed zniszczeniem. Wykorzystywane są do tego np. laminat grawerski, pleksi, aluminium oraz stal kwasoodporna. Dzięki temu nadruk na tabliczkach jest trwały i odporny chemicznie. Nie zaszkodzi mu także promieniowanie UV. Tabliczka znamionowa może być prostokątna lub z zaokrąglonymi rogami. Równie odporne na zniszczenia powinny być tablice BHP. Polskie prawo wzmaga stosowania ich w każdym miejscu publicznym oraz zakładzie pracy. Są to tablice ostrzegawcze, informacyjne, oraz wyznaczające drogę ewakuacyjną. Na liniach wysokiego napięcia, terenach budowy lub urządzeniach elektrycznych obowiązkowo umieszcza się tablice energetyczne. Informują one o potencjalnym zagrożeniu spowodowanym nieodpowiednim obchodzeniem się z elektrycznością.

Jak powinna wyglądać tabliczka znamionowa?

Podstawowe informacje umieszczone na tabliczkach znamionowych określa dyrektywa Parlamentu Europejskiego. Przede wszystkim powinny być na nich wygrawerowane nazwa i adres producenta maszyny lub autoryzowanego przedstawiciela handlowego. Muszą także być widoczne określenia urządzenia takie jak rok produkcji, numer seryjny, typ oraz oznakowania CE. Jeżeli urządzenie pracuje w miejscu, w którym może dojść do eksplozji, na tabliczce znamionowej musi znaleźć się informacja na ten temat. Z kolei masa maszyny, lub jej części powinna być uwidoczniona, jeśli ma być ona przenoszona za pomocą np. dźwigu. Oprócz tego, tabliczka znamionowa musi zawierać informacje na temat bezpiecznego sposobu użytkowania urządzenia. Tabliczki mogą mieć różne wielkości, kształty i kolory. Najważniejsze jest to, aby znajdujący się na nich nadruk był czytelny, odporny na ścieranie i działanie substancji chemicznych.

Tablice BHP i energetyczne

Oznakowania BHP stosuje się w zakładach pracy i miejscach użytku publicznego. Służą one przede wszystkim informowaniu znajdujących się na danym terenie osób o potencjalnych zagrożeniach. Informują również o odpowiednich sposobach zachowania się, lub wdrożenia wymaganych procedur w razie niebezpieczeństwa. Tablice BHP mają formę piktogramów lub znaków ostrzegawczych z opisem np. „Uwaga, głębokie wykopy!”. Znaki BHP mogą mieć formę naklejek, lub tablic z PCV lub aluminium. Ich produkcją zajmują się wykwalifikowani specjaliści. Oni także wykonują tablice energetyczne, których podstawowym zadaniem jest ostrzeganie o zagrożeniu wywołanym kontaktem z prądem elektrycznym. Tablice energetyczne zawierają także dane, umożliwiające identyfikację urządzenia, m.in. numer i nazwa obiektu, numer obwodu i typ napięcia.