Ładowarka do samochodu elektrycznego – Jak wybrać odpowiednią dla Twoich potrzeb

Popularność samochodów elektrycznych stale rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. To sprawia, że ​​jeszcze ważniejszy jest wybór odpowiedniej ładowarki do pojazdu elektrycznego.

Rozważasz zakup stacji ładowania pojazdów? Dzięki naszym wskazówkom możesz wybrać najlepszą i najbezpieczniejszą opcję, która idealnie pasuje do Twojego przyszłego pojazdu elektrycznego!

ŁADOWARKA DO SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO – JAKA BĘDZIE NAJLEPSZA?

Z punktu widzenia wszystkich użytkowników pojazdów elektrycznych ważne jest, aby poziom naładowania akumulatora zapewniał zasięg niezbędny do dotarcia do określonego celu. Energię można uzupełniać nie tylko w domu, ale także w pobliskich przestrzeniach publicznych, takich jak garaże czy podjazdy. Przestrzeń wpływa zarówno na koszt, jak i  czas załadunku, dlatego warto dobrze zaplanować cały proces.

Mówiąc najprościej, istnieją trzy główne metody ładowania:

Standardowe gniazdko 230 V – jest to najprostsza forma ładowarki (https://sunsol.pl/producenci/ladowarki-do-samochodow-elektrycznych/), która nie wymaga dodatkowych inwestycji. Wadą tego rozwiązania jest ograniczenie mocy do 2,3 kW – ładowanie do pełna samochodu z baterią 50 kWh zajmie około dobę. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku użytkowników, którzy korzystają z samochodu sporadycznie i mogą sobie pozwolić na jego długotrwałe ładowanie. Gniazdo do ładowania pojazdów elektrycznych w instalacjach trójfazowych zapewnia większą moc i skraca czas ładowania.

Domowe stacje ładowania (tzw. wallboxy) – wersja domowa może oferować znacznie szybsze ładowanie niż gniazdko ścienne. W przypadku jednofazowych instalacji mieszkaniowych wallbox zapewnia do około 7,4 kW mocy, znacznie skracając czas ładowania. Stosując napięcie 400 V z układu trójfazowego, moc tę można zwiększyć do 22 kW. Oznacza to, że wspomniany powyżej akumulator o pojemności 50 kWh można naładować w ciągu 3 godzin. To rozwiązanie jest idealne dla kierowców, którzy często korzystają z samochodu i potrzebują szybkiego i wygodnego ładowania w domu.

Publiczne stacje ładowania – Są one kompatybilne z różnymi pojazdami i zwykle znajdują się w łatwo dostępnych miejscach, chociażby w parkingach podziemnych, centrach handlowych lub stacjach benzynowych. Możliwości jakie oferują zależą od parametrów konkretnej stacji. Podobnie jak ładowarki domowe, większość z nich wykorzystuje prąd przemienny. Dostępne są także szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych, które gwarantują maksymalną dostępną moc ładowania od 50 kW wzwyż, a w niektórych przypadkach nawet do 350 kW. Pozwala to na szybkie naładowanie większości akumulatorów w ciągu kilku minut. Należy jednak mieć świadomość, że korzystanie z takich stacji będzie znacznie droższe niż ładowanie w domu.

ŁADOWARKA DO SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO – CZYM POWINNA SIĘ WYRÓŻNIAĆ?

Jest to bardzo dobra inwestycja, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z kilku czynników.

Moc ładowania – To jeden z najważniejszych parametrów wpływających na czas ładowania pojazdu. Oczywiście chcemy, żeby był jak najkrótszy. Domowe stacje ładowania (wallboxy) zazwyczaj zapewniają moc wyjściową od 7,4 kW do 22 kW. Ładowarka o mocy 11 kW do samochodów elektrycznych znacznie skracająca czas ładowania (w porównaniu do standardowego połączenia kablem z gniazdkiem).

Kompatybilność z pojazdami – Ładowarki muszą być kompatybilne z konkretnym modelem pojazdu elektrycznego, zarówno pod względem rodzaju wtyczki, jak i obsługiwanej mocy ładowania. Większość nowoczesnych pojazdów elektrycznych wykorzystuje standardowe złącza typu 2 do ładowania prądem przemiennym i CCS do ładowania prądem stałym.

Bezpieczeństwo – Ładowarki muszą być wyposażone w systemy bezpieczeństwa i zapewniać ochronę przed przepięciem, przeciążeniem, przegrzaniem i zwarciem. Chroni to zarówno pojazd, jego otoczenie, jak i pasażerów przed niebezpieczeństwami.

Inteligentne funkcje ładowania – Nowoczesne ładowarki oferują inteligentne funkcje  ładowania, które pozwalają zdalnie zarządzać procesem, monitorować zużycie energii i planować ładowanie w najdogodniejszym momencie, np. w nocy. Wielu sprzedawców energii oferuje plany cenowe, które mogą pomóc zaoszczędzić duże pieniądze.

Trwałość i wykonanie – To oczywiste – dobra ładowarka powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości. Ładowarki instalowane na zewnątrz również muszą być  odporne na warunki atmosferyczne.

ŁADOWARKA DO SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO – MOC

Wydajność ładowarki pojazdów elektrycznych odzwierciedla się głównie w czasie ładowania. Im wyższa moc wyjściowa, tym szybciej można kompensować straty energii. W przypadku ładowarek domowych faktyczne możliwości zależą od prądu zużytego do ładowania samochodu elektrycznego. W większości domów stosuje się instalacje jednofazowe. W tej konfiguracji maksymalna moc ładowania wynosi aż 7,4 kW. Oznacza to, że pełne naładowanie akumulatora o pojemności 60 kWh zajmie około 8-9 godzin.

Ładowarki o mocy do 22 kW mogą być stosowane w trójfazowych instalacjach elektrycznych. Znacząco skróci to czas ładowania i na pewno przyda się, gdy trzeba szybko naładować samochód. Jeśli chcesz często ładować swój samochód elektryczny w domu, warto zainwestować w takie źródło zasilania. Jednak przygotowanie do instalacji może być kosztowne.

Jaki prąd wybrać, aby naładować samochód elektryczny na stacji publicznej? Jeśli korzystasz z ładowarki sieciowej, będziesz potrzebować specjalnego modułu w samochodzie, aby przekonwertować ją na prąd stały. Urządzenia prądu stałego pozwalają na znacznie szybsze ładowanie. Niektóre ładowarki mają moc wyjściową do 350 kW (należy jednak pamiętać, że maksymalna moc samochodu jest często ograniczona). Liczba szybkich ładowarek jest jednak ograniczona. Co więcej, ich użycie wiąże się ze znacznymi kosztami. W obu przypadkach ładowanie powinno być dostosowane do Twoich aktualnych potrzeb.

ŁADOWARKA DO SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO – JAK DOBRAĆ?

Wybierając ładowarkę, należy wziąć pod uwagę także charakterystykę swojego samochodu. Przykład: Właściciel samochodu z małym akumulatorem (np. 30-40 kWh) jest zadowolony z ładowarki o małej mocy, ponieważ ładowanie mocą 7,4 kW najprawdopodobniej pozwoli na pełne naładowanie akumulatora w ciągu kilku godzin. Samochody z większymi akumulatorami (np. 60 kWh) będą jechać znacznie dłużej. Dlatego mocniejsza ładowarka będzie działać lepiej.

Inne ważne punkty to częstotliwość i rodzaj użytkowania. Jeśli rzadko podróżujesz na duże odległości lub możesz ładować samochód w nocy, wtedy wystarczy ładowarka o niższej mocy. Dla kierowców, którzy podróżują na duże odległości i często doświadczają problemu bycia poza zasięgiem, lepszym rozwiązaniem może być mocniejsza ładowarka.

Pamiętaj jednak, że  Twoje potrzeby mogą z czasem ulec zmianie. Na przykład, jeśli masz w rodzinie drugiego elektryka lub modernizujesz swój samochód na nowszy model z większym akumulatorem.

PODSUMOWANIE

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodów elektrycznych. Dzieje się tak za sprawą rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa. Należy pamiętać, że przy wyborze stacji ładowania należy porównać jej parametry z możliwościami pojazdu.

Zastanawiasz się nad inwestycją w energię odnawialną A może zdecydowałeś się na zakup samochodu elektrycznego i zastanawiasz się nad zakupem do niego stacji ładowania? Zalecamy skontaktowanie się z firmą SunSol. SunSol oferuje ładowarki do pojazdów elektrycznych, takie jak Wallbox, Mennekes, SMA, SolarEdge i Fronius, które można zintegrować z systemami energii słonecznej.