Piła spalinowa do domowego użytku – jakie powinna mieć parametry? Sprawdzamy!
Do przydomowych prac często wystarczy pilarka elektryczna. Jest to jednak sprzęt mający pewne ograniczenia, związane chociażby z tym, że trzeba podłączyć go do prądu. Ciekawym rozwiązaniem jest piła akumulatorowa, ale to urządzenie nie nadaje się do bardziej wymagających prac. Do przydomowych, amatorskich zastosowań, można też wykorzystywać piłę spalinową. Najważniejsze, aby była odpowiednio wydajna, spełniała wymagania użytkownika. Wybierając konkretny model, trzeba uważnie zapoznać się z jego parametrami technicznymi.
Zastosowanie pił spalinowych
Dużą zaletą pił spalinowych jest ich wydajność – większa niż pilarek elektrycznych i akumulatorowych. Jednak i pod tym względem piły spalinowe się różnią. Trzeba wybrać taką, która będzie dostosowana do potrzeb użytkownika i rodzaju wykonywanych prac.
Piła spalinowa ma bardzo liczne zastosowania. Za jej pomocą można m.in.:
- przycinać gałęzie;
- ścinać drzewa;
- okrzesywać krzaki;
- przycinać deski, belki i inne drewniane elementy;
- przygotowywać drewno na opał.
Widać wyraźnie, że piła spalinowa jest bardzo uniwersalnym narzędziem. Wynika to również z jej budowy. Pilarki spalinowe nie mają przewodu ani akumulatora. Dzięki temu zapewniają swobodę i wygodę użytkowania. Mają większą moc i są wytrzymalsze od modeli elektrycznych, dlatego służą także do wykonywania bardziej skomplikowanych prac.
Jaką pilarkę spalinową wybrać – kluczowe parametry
Pilarki spalinowe są bardziej złożone niż elektryczne. To urządzenia wyposażone w gaźnikowe silniki dwusuwowe, zapłon iskrowy oraz dwa zbiorniki – na olej smarujący łańcuch oraz paliwo. Ważną rolę odgrywają także bezpływakowe gaźniki membranowe; dzięki nim piła może pracować w każdym położeniu. Jej ważnymi elementami są też filtr powietrza i świeca zapłonowa.
Wybór pilarek spalinowych jest ogromny. Poszczególne modele różnią się mocą silnika i wagą. Inne parametry, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu, to długość prowadnicy oraz poziom emitowanego hałasu.
- Moc silnika – im słabszy silnik, tym mniejsze możliwości ma dana piła. Jeżeli jest to sprzęt przeznaczony do przydomowego użytku, powinien mieć silnik o mocy od 1,6 do 2,4 kW, a więc od ok. 2 do 3,5 KM. Ważne, aby wybrać urządzenie o optymalnej mocy. Jeżeli piła ze słabym silnikiem będzie wykorzystywana do ciężkich prac, spali więcej benzyny i szybciej się zużyje. Ta zasada działa też w drugą stronę: nie ma sensu kupować zbyt mocnej i wydajnej piły do ogrodu lub na działkę, ponieważ wiąże się to z niepotrzebnymi kosztami.
- Waga – kilka godzin operowania piłą spalinową może być męczące. Dlatego należy wybrać sprzęt dostosowany do tężyzny użytkownika. Najlżejsze piły spalinowe ważą ok. 4 kg, jednak te profesjonalne są nawet dwukrotnie cięższe. Dobrze, jeżeli przed zakupem sprzęt można wypróbować albo przynajmniej go potrzymać.
- Długość prowadnicy – im dłuższa prowadnica, tym sprzęt jest wydajniejszy i tym grubsze gałęzie oraz pnie można przecinać za jego pomocą. Takie urządzenie ma mocniejszy silnik, jest więc także cięższe i mniej poręczne. Prowadnica piły przeznaczonej do zastosowań profesjonalnych powinna mieć przynajmniej 50 cm długości. Pilarka kupiona na działkę lub do ogrodu może mieć krótszą prowadnicę, o długości ok. 40 cm.
- Poziom emitowanego hałasu – różnice w poziomie generowanego hałasu między poszczególnymi urządzeniami są niewielkie. Te pracujące na pełnych obrotach zwykle generują hałas na poziomie 110-120 dB. Niezależnie od wybranego modelu, podczas pracy z pilarką spalinową należy nosić nauszniki.
Piły spalinowe – dodatkowe funkcje
Pilarki spalinowe to zazwyczaj urządzenia dość skomplikowane, mające wiele dodatkowych funkcji. Dzięki temu są wszechstronne, bardziej ekonomiczne oraz niezawodne. Wśród systemów i funkcji, na które warto zwrócić uwagę, są m.in.:
- blokada gazu, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu łańcucha;
- odprężnik do redukowania ciśnienia sprężania w cylindrze i ręczna pompka paliwa ułatwiające rozruch;
- systemy zmniejszające zużycie paliwa;
- systemy zmniejszające emisję dwutlenku węgla;
- systemy zwiększające efektywność pracy;
- wygodna regulacja naciągu łańcucha;
- łatwy dostęp do świecy zapłonowej;
- łatwy dostęp do filtra powietrza;
- izolowany i ergonomiczny uchwyt, niwelujący drgania;
- wskaźnik poziomu paliwa;
- wskaźnik poziomu oleju smarującego łańcuch.
Piły spalinowe są zatem bardzo zróżnicowane, także pod względem technicznym. Jeżeli ma to być urządzenie służące do lekkich i przydomowych prac, nie musi mieć dużej mocy ani być kosztowne. Najtańsze piły, które są dobre jakościowo i rekomendowane przez specjalistów, kosztują nawet 300 zł. Najważniejsze, aby sprzęt spełniał potrzeby użytkownika i był dostosowany do konkretnych zadań.