Uszczelki wysokociśnieniowe – innowacyjne rozwiązania dla wymagających aplikacji przemysłowych

W niektórych gałęziach przemysłu panują bardzo ciężkie i trudne warunki pracy – gorące ciecze, substancje chemiczne, wysoka temperatura i wysokie ciśnienie sprawiają, że elementy maszyn i urządzeń (także te najmniejsze) muszą być wykonane z odpornych i trwałych materiałów. Nie tylko dlatego, by ich żywotność była maksymalnie długa, ale dlatego, by były bezpieczne dla ludzi, którzy je obsługują i obok nich pracują.

Uszczelka mała, ale ważna

Wspomniane wymagania dotyczą także uszczelki, której zadaniem jest skuteczna izolacja dwóch sąsiadujących ze sobą środowisk, czyli na przykład zapobieganie wyciekom oleju hydraulicznego i która z jednej strony musi wytrzymać wysokie ciśnienie, a z drugiej zachować szczelność, by do systemu nie przedostały się mogące zagrozić sprawności systemu zanieczyszczenia z zewnątrz np. kurz.

Uszczelki wysokociśnieniowe – z czego są wykonane, czym się charakteryzują?

Uszczelki do trudnych środowisk wykonuje się z grafitu – materiału odpornego także na wysoką temperaturę i parę wodną. Spotykane są także uszczelki z różnego rodzaju włókien (aramidowe, mineralne), którym nie straszne są także siły ściskające, z ceramiki, z mieszanek gumowych (NBR-kauczuk butadienowo akrylonitrylowy, Viton – fluoroelastomer) lub połączeń materiałów np. gumowo-metalowe (simmeringi – metalowe pierścienie z wkładem PTFE odpornym na ścieranie). Niezależnie od rodzaju materiału wszystkie charakteryzują się dobrą ściśliwością, czyli bardzo dobrze przylegają do powierzchni (niektórzy producenci oferują uszczelki z folią samoprzylepną, by ułatwić montaż i zwiększyć pewność, że nie będzie się przemieszczała), bardzo dużą odpornością na czynniki występujące w miejscu pracy (ciśnienie o wartościach wyższych niż 4 MPa) i długą żywotnością (umozliwiają maszynom i systemom maksymalnie długą pracę).

Kto zgłasza zapotrzebowanie na uszczelki do zadań specjalnych?

Bez uszczelek odpornych na występujące duże przeciążenia nie może się obejść m.in. przemysł paliwowy i rafineryjny, motoryzacyjny, techniczny, spożywczy, farmaceutyczny. Wysokociśnieniowe uszczelki płaskie, kołnierzowe i oringi w uszczelnieniach olejowych, smarowych i łożyskowych (wały, cylindry) są odporne na tarcie, zużycie i w niezawodny sposób zapobiegają awariom.

Technologia w XXI wieku pędzi i rozwija się bardzo dynamicznie, wymagania aplikacji przemysłowych rosną, ale na szczęście nawet najmniejsze elementy są w stanie im sprostać.